Szellőztetés kisokos: Így javíthatsz életminőségeden
Otthonunk tisztán tartása nem csak egészségünknek fontos, hiszen lélektani hatásai sem elhanyagolhatóak: ami kint, az bent - tartja a mondás. Ám életterünk tisztasága a felületek takarításánál korántsem állhat meg, gondoskodnunk kell a levegő tisztaságáról, minőségéről is.
Honnan tudom, hogy rossz a levegő minősége otthonomban?
Számos, magunkon észlelhető jele lehet annak, hogy otthonunkban a légminőség nem megfelelő, hiszen többek között fejfájást, koncentráció vesztést, de produkálhat szem-, torok- és bőrirritációt is. Érdemes odafigyelni a tünetekre, hiszen hosszútávon ezekből komoly légzőszervi megbetegedés is kialakulhat, mint például asztma.
A nedves, rossz minőségű levegő rengeteg baktériumnak és gombának tökéletes táptalaj, amik a falakon képesek elszaporodni. Ha otthonunk falain foltok jelennek meg, érdemes nagyobb kivizsgálást tartani, hiszen a gombásodás magától nem áll meg, terjedése pedig súlyos egészségügyi problémákhoz vezet.
Szellőztetés: hogyan csináljam?
Kevesen tudják, de egy átlag, két felnőttből és két gyermekből álló család átlagosan naponta közel 12 liter víznek megfelelő nedvességet ad le, nem számolva a nedvességet generáló tevékenységeket (főzés, fürdés...) nem kalkulálva.
A rendszeres szellőztetés így elhanyagolhatatlan tényezője az egészséges életmód fenntartásának, általános közérzetünket, teljesítőképességünket és egészségügyi állapotunkat is nagyban befolyásolja. Kevesen tudják csak azonban, hogyan kell "jól szellőztetni".
A köztudatban ha azt mondjuk szellőztetés, sokunknak a hagyományos ablaknyitásos szellőztetési módszer jut eszébe. Ez ideális lehet, ha hőmérsékletet akarjuk szabályozni, vagy például a benti levegőt szeretnénk kicserélni vagy a kellemetlen szagok miatt. Vagy akár a nedves levegő "kicserélése" miatt praktikus lehet ez a módszer, amely főleg a fürdéssel, főzéssel és ruhaszárítással generálunk. Azonban jó ha tudjuk, hogy ez sem 100%-os megoldás. A kinti levegő sem teljesen tiszta, így az ablaknyitásos szellőztetés ugyan hatásos lehet a fenti problémákra, ugyanakkor beengedjük otthonunkba a szálló port, polleneket, vagy akár nagy városokban a szmogot is említehténk, amelyek szintén egészségügyi kockázatot jelentenek.
Alternatív megoldás
Sokaknak nem áll módjában otthonuk kialakítása miatt kereszthuzattal teljesen átszellőztetni a lakásukat, mások pedig attól félnek, hogy allergiás tüneteik felerősödnek a kintről beszálló pollenek, por miatt. Számukra alternatív megoldás lehet a szellőztető berendezés alkalmazása, amely számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik: hatékony, gazdaságos és speciális igényekre szabottan programozható.
A berendezés képes biztosítani a megfelelő egyensúlyt a befújt és az elszívott levegő között, ezért a friss levegő folyamatos áramlása mellett sem érzékelhető huzat. A szellőztető berendezést nem véletlenül emlegetik kompakt légkezelőként is, hiszen csövekből, vezetékekből, ventilátorokból áll, visszanyeri a hőt, és szűrőket is tartalmaz. A berendezés eltávolítja a nedvességet a párás helyiségekből – mint a konyha, fürdőszoba, friss levegőt fújva be a többi helyiségbe.
Hővisszanyerős szellőztető berendezés: hogyan működik?
A berendezés a lakásban lévő levegő hőjét használja fel működése során a kintről jövő friss levegő felmelegítésére. A szellőztető berendezés ezáltal képes a hő 80-90%-os visszanyerésére. A levegő elszívása és befújása a mennyezeten, falon vagy padlóban elhelyezett légszelepek, rácsok segítségével működik. A rendszert kiegészíthetjük pollenszűrővel, amely megszűri a polleneket a külső levegőből, így azoknak, akik allergiával küzdenek, ez a legjobb, végleges megoldás tüneteik enyhítésére.
A http://lindab.eagent.hu/ honlapon található kalkulátor segítségével kiszámíthatjuk a szükséges friss levegő mennyiséget, továbbá a program felajánl nekünk légkezelő csomagokat szellőztető gép típusokkal.
Inspirálódjon az egészséges beltéri komfortról, a szellőztetőrendszerek előnyeiről és az energiahatékony megoldásokról a légtechnikai lakossági blogbejegyzéseinkből!
2024.08.15.
#Lindab #hővisszanyerős #szellőztetőrendszer #enegiahatékonyság #szellőztetés